Serce każdego domu - kominek

Gdy pragniemy, aby nasz dom był prawdziwie przytulnym, miłym miejscem, powinniśmy zainstalować w nim kominek. Kominek ma w sobie znacznie więcej uroku, aniżeli zwykły piec, jest też bardziej dekoracyjny. Siedząc przy nim, można spędzić wiele przyjemnych godzin, zarówno samotnie, jak i w gronie rodziny czy przyjaciół. Kominek nadaje romantycznej atmosfery, jest źródłem zarówno fizycznego, jak i duchowego ciepła.


Aby jednak nasz kominek zawsze mógł ogrzewać nasze zziębnięte ciała i zapewniać nam poczucie rodzinnego ciepła oraz bezpieczeństwa, musimy zatroszczyć się o to, aby zawsze mieć w zapasie odpowiednią ilość opału. Na szczęście, drewno kominkowe jest łatwo dostępne i nie tak znowu bardzo drogie. Można je nabyć w wielu gospodarstwach leśnych, a także w hurtowniach z opałem. Warto nabyć drewno kominkowe w większych ilościach, gdyż wtedy jego cena okazuje się znacznie niższa. Kupując zaś małe partie opału, zapłacimy za niego więcej. Wśród drewna kominkowego znajdziemy bardzo wiele gatunków drzewa. Popularne okazuje się drewno kominkowe z brzozy, dębu, sosny, jesionu. Każde z tych drzew wydziela nieco inny zapach podczas spalania, każde też ma nieco inną długość spalania.


Oczywiście, drewno kominkowe to nie jedyny rodzaj opału nadającego się do wykorzystania w kominku. Można też palić węglem, koksem, czy też igliwiem. Zwłaszcza igliwie przepięknie pachnie. Warto palić w kominku jednocześnie kilkoma rodzajami opału. Gdy włożymy do niego nieco węgla, a do tego kilka sosnowych polan i gałązki sosny wraz z igliwiem, wówczas ogień utrzyma się długo, zapewni nam wiele ciepła, a ponadto w mieszkaniu będzie się unosił cudowny, sosnowy zapach. Można też wykorzystywać do palenia w kominku drewno kominkowe pochodzące z kilu rodzajów drzew. Połączenie drewna sosnowego z wiśniowym czy dębowym daje wspaniały zapach. Sprzedawcy w sklepach z opałem z pewnością podpowiedzą nam, jakie mieszanki drewna zapewnią najpiękniejszy zapach podczas palenia w kominku. Warto posłuchać ich rad, z pewnością dzięki nim wiele zyskamy.

tagi: drewno kominkowe, ogrzewanie